Remodeling prináša v praxi dilemy a otázky, ktoré keď si položíte alebo zodpoviete nesprávne, prídete o nakupujúcich zákazníkov a investície. Dnešná doba ponúka množstvo metód, prostriedkov a dizajnovo lákavých riešení, ktoré sa javia byť správnym kľúčom k úspechu. Na jednej strane hovoríme o veľkej výhode, na druhej môže byť pre retailera skutočne mätúce definovať stratégiu a vydať sa tou najvhodnejšou cestou.
Významný holandský dizajnér Martin Frank Dirks, zakladateľ studiomfd, sa môže pochváliť úspešnými projektami v oblasti retailu, kde ponúka kompletné služby a riešenia od brandingu až po remodeling. Ako dizajnér pracujúci od základov pozná súvisiacu problematiku naozaj výborne a vie, čím začať a ako postupovať.
Rozprávalli sme sa týmto špičkovým holandským interiérovým dizajnérom a špecialistom na retail dizajn. Takto priblížil svoje názory na remodeling a súčasné trendy v obchode.
Hlavnou témou tohtoročnej Retail Innovations konferencie je „remodelovanie“, rekonštrukcia a redizajn obchodných prevádzok na novú úroveň. Tento proces je na Slovensku v súčasnosti veľmi populárny, maloobchodníci od neho očakávajú záchranu pred poklesom výnosov a výkonnosti. Je to podobné aj Holandsku a západnej Európe?
MFD: Pre mňa ako dizajnéra dnešnej „novej renesancie“ je to veľmi zaujímavé obdobie. Nové technológie inšpirujú remodelovanie už existujúcich produktov, čo vedie k novým dizajnom a redizajnom, ako sú napríklad samoobslužné elektrické vozidlá, čo je skvelé! Pokiaľ ide o maloobchod, nárast nakupovania cez internet a schopnosť lepšej analýzy spotrebiteľského správania vytvorili nové stratégie online obchodovania a tlačia klasické obchody k premene na viacúčelové miesta (podniky). Tieto „obchody“ už nie sú len o predaji výrobkov.
Akékoľvek bude zameranie nového obchodu v budúcnosti, pre zákazníka sú vždy len tri odpovede, či vstúpiť alebo nevstúpiť do obchodu: nie, áno a áááááááááno! Takže ak sa ma spýtate, tak ak nový obchod nie je tak atraktívny a príťažlivý ako cukráreň pre dieťa, pochybujem, či bude niekedy naozaj úspešný. Budúcnosť maloobchodu je v maloobchodnom dizajne. Áno, potrebujeme údaje, stratégie elektronického obchodovania a skvelé príbehy, ale nikdy by sme nemali zabudnúť na obchodnú silu maloobchodného dizajnu.
Ako by ste opísali ideálny proces redizajnu / remodelovania maloobchodného konceptu?
MFD: A) Vyberte a poznajte svoju cieľovú skupinu
B) Buďte kreatívni pri odzrkadľovaní vašej (značky) identity (a pokračujte v tom)
C) Spojte sa s vašim regiónom a krajinou pôvodu
D) Definujte svoj herný plán
Čo podľa Vášho názoru najviac zanedbávajú maloobchodníci pri redizajne a remodelingových projektoch?
MFD: Región. Aj v rámci toho istého mesta spôsob, akým nakupujú ľudia, samotné obchody a ich nákupné oblasti sa medzi jednotlivými štvrťami veľmi líšia. Preto sa dobrý obchodný dizajn týka regiónu. Celkovo si myslím, že všetky obchody značky “Nike” vyzerajú viac či menej rovnaké, ak by však obchod v Paríži bol trochu viac ako v Paríži a ten v Amsterdame o niečo viac ako z Amsterdamu, vo svojom “trasovaní” a “feelingu”, tak by sa spájal oveľa viac s mestom, jeho kultúrou a občanmi.
V našom regióne vidíme, že remodelovanie obyčajne začína a končí nahrádzaním nábytku, novými značkami a farbami, prečo si to myslíte?
MFD: Toto sú prvé veci, ktoré človeka napadnú, sú skutočne praktické, ale krátkodobé riešenie. Pre mňa to všetko začína myšlienkovou koncepciou a plánom podľa vyššie uvedených bodov a, b, c a d.
Povedzte nám, čo plánujete na Retail Innovations konferencii predstaviť, na čo sa môžu naši účastníci tešiť?
MFD: Chcem hovoriť o veľkom význame maloobchodného dizajnu, od dizajnu malého obchodu a cez dizajn špecializovaných obchodných prevádzok až po dizajn kultúrnych podujatí.